Szymborska Wisława to niezaprzeczalnie duża kobieta naszej liryki.

Szymborska Wisława to bezspornie duża dama naszej liryki. Trudno byłoby się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, ponieważ wszakże poświadcza to wręcz Nagroda Nobla, której poetka była zwyciężczynią w 1996 roku. Zbaczając z tematu, to zajście odłożyło się w pewnym sensie cieniem na karierze pisarskiej a ponadto na jej prywatnym życiu. Zresztą sama dzieliła je na dwa cykle: przed Noblem a także po Nagrodzie Nobla.

Ta skromniutka persona zmieniła z dnia na dzień nieprawdopodobnie popularna, więc musiało to odcisnąć się na jej życiu. Szymborska wszak na jakiś okres zamilkła, bo nie była w stanie pisać. No cóż, nie każdy nadaje się na gwiazdę. Niektórzy mają z tym bardzo duży problem, inni z kolei dosłownie uwielbiają, w momencie gdy pozostają w ośrodku uwagi. Szymborska Wisława bezspornie należała do tej 1 grupy.

O ile popatrzylibyśmy trochę bliżej twórczości pisarki, bez problemowo zdołalibyśmy wskazać reprezentatywne cechy jej twórczości. Ogromna dbałość o wyrazy, ironia, w pewnych przypadkach autoironia a dodatkowo zadziwiająca puenta to prawdopodobnie te najważniejsze.

Jeżeli już jednakże chodzi o tematykę jej wierszy to na 100% należy wymienić także troszkę: refleksja o człowieku, o świecie, o przeszłości, o kulturze. Jak widać, wszelkie te problemy posiadają styl zawsze aktualny, zatem praca Szymborskiej nie zatraca swej aktualności. Jeśli ktoś nie miał możliwości zetknięcia się z wierszami pisarki, musi jak najszybciej nadgonić te braki, bo nie przystoi wręcz, by nie znać chociaż paru wierszy. Tym mocniej, że bez najmniejszego kłopotu znajdziemy tę najogromniejszą poezję w bibliotekach czy na szafkach sklepów.

Więcej: Wisława Szymborska

spacer