Praca Pana listonosza z pewnością jest bardzo wymagająca.

Listonosz i spam
Praca listonosza niewątpliwie jest bardzo wymagająca. Musi on dostarczyć ogrom przesyłek, na przykład listów – które zazwyczaj ważą mniej aniżeli 2000 gramów, takich przesyłek które trzeba potwierdzić nadawcy, a dany adresat obowiązkowo musi je podpisać. Tego typu przesyłki są oznakowane specjalną naklejką, która informuje nas, że jest to list polecony. Listy nie polecone, które nie mają takiej naklejki, na całe szczęście nie wymagają aż tyle od listonosza. Zatem trzeba uważnie patrzeć na wszystkie skrzynki na listy euro, aby żadna z nich nie była pominięta.

O nieco trudniej jednakże jest, w momencie gdy ma się obejść wszystkie skrzynki pocztowe lokatorskie, kiedy należy pamiętać o istotnie większej liczbie ludzi. Dlatego także komfort pracy jest lżejszy, ponieważ w torbie jest mniej przesyłek i nie trzeba dźwigać takiego ciężaru. Coraz częściej pojawiające się firmy prywatne jak na przykład InPost, które radują się sporym zainteresowaniem, nie uproszczają Panu listonoszowi zadania. A sami ludzie także chętnie pójdą do danego punktu, w którym zdołają odebrać swoją przesyłkę. Wielokrotnie zlokalizowane są one o wiele bliżej ich domu niż siedziba Poczty.

Nim jednak listonosz zacznie obchodzić swój teren a także wręczać przesyłki pocztowe między adresatów, obowiązkowo musi czekać do momentu aż te będą odpowiednio podzielone. Przeważnie to w porze wieczornej skrzynki na listy są opróżniane, tak aby zapewnić pracownikom wygodę oferowanych poprzez nich usług. W większych miasteczkach opróżnianie skrzynek pocztowych zazwyczaj odbywa się codziennie, w tych nieco mniejszych oraz na wsiach co kilka dni. Następnie dzięki listonoszowi listy te trafiają do jeszcze innej skrzynki pocztowej – tej, która należy do jednostki do której trafić ma list.

Prawdziwym utrapienie jest natomiast chwila, kiedy przebywamy poza granicami kraju, szczególnie na terenach które nie należą do Ue. Wówczas to, prócz ciągu różnego typu przesyłek – z miasta nadawcy do centrali, która wysyła to do miejsca zamieszkania adresata, przesyłka taka nie może absolutnie pominąć urzędu celnego. To stanowi największy problem. Tego typu przesyłka może leżeć w urzędzie celnym więcej aniżeli miesiąc. Jest to bardzo ciężki orzech do zgryzienia, jeżeli przebywa się w Finlandii i czeka się na ciepłe, solidne buty, które to pozwolą pójść na górski szlak, ale finalnie można się przesyłki tej doczekać.

Sama poczta spisuje się jednak bardzo sprawnie, z czym jeszcze do niedawna bywały problemy. Warto również zaglądać każdego dnia do swoich skrzynek pocztowych – być może znajdziemy tam rentowne rozwiązania które dotyczą przyszłego życia – kolejne oferty z placówek bankowych, nowe gazety, jakieś ciekawe wydarzenie w Waszym otoczeniu, a nawet propozycja z nowej pizzerii lub knajpki.

Niestety, różne ulotki równie często jak pomocne mogą się okazać uciążliwe – i to nawet pomimo wielokrotnych i stanowczych próśb mieszkańców bloku, którzy nie godzą się na zapychanie ich skrzynek. Problem z którym stykamy się w sieci internet – czyli wszechobecny SPAM wcale nie jest nieobecny też w przypadku tradycyjnych skrzynek.

 

spacer