Pierwszy raz u dentysty

Pierwsza wizytacja u dentysty może być niezwykle stresująca nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Więc, żeby przyoszczędzić sobie niepożądanych nerwów warto należycie przygotować swojego malucha.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie dentysty?
Zawodowcy z USA rekomendują pierwszą wizytę nim dziecko ukończy pierwszy rok życia, więc przed pojawieniem pierwszych ząbków. Dzięki temu maluch będzie od pierwszych lat życia zapoznany z gabinetem dentysty, będzie to dla niego naturalne miejsce, takie jak restauracja czy sklep.
Kiedy dzieciaczek będzie miał 2 lub trzy lata, powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wówczas w miłej oraz luźnej atmosferze poznaje gabinet, próbuje myć zęby. Dzięki takiej przyjemnej atmosferze, wizyta w gabinecie dentystycznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Niezwykle znacząca jest także rola rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądać wizyta. Nade wszystko unikajmy kłamstw. Stwarzajmy wokół wizyty dobre kojarzenia.
Możemy też oglądać bajki lub książeczki, które przyzwyczają pociechę do gabinetu. Wskazane jest także układać przeróżne gry. Można zrobić sobie wyścigi na mycie zębów lub zrobić przegląd ząbków lalkom i pluszakom.
Rodzic również może odbyć kontrolę u stomatologa oraz wziąć ze sobą malucha i na swoim własnym przykładzie pokazać, jak zachodzi calutka wizyta oraz, że nie kojarzy z nią się nic strasznego.
Rodzice nie powinni czekać na moment, kiedy pojawi się ból ząbka. Wówczas pierwsza wizyta u dentysty będzie kojarzona z stresem i bólem, takowy uraz może zostać maluchowi na długi okres. Pierwsze spotkanie z fotelem dentystycznym, powinno ograniczyć się do przeglądania ząbków. To nic okropnego, a w tym samym czasie pociecha poznaje się z tym całkiem charakterystycznym meblem i dentystą… Leczenie ząbków pozostawmy na kolejne wizyty.
Nagroda także musi być!
Kluczowe jest również postępowanie po samej kontroli. Należy wręczać nagrodę za pozytywne zachowanie naszego malucha w trakcie wizyty w gabinecie. Nie powinna to być droższa zabawka lub gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulas, pochwalenie czy całus. Powinno się także na spokojnie porozmawiać z brzdącem o wizycie. Dzięki temu rodzic łatwiej zauważy ewentualne lęki dziecka. Wskazane jest także spędzić razem czas. Wybrać się na spacer czy do kina. Takie błogie chwile umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku.
Jakim sposobem jeszcze pomóc dziecku? Warto wziąć ze sobą przedmioty, które pomogą nam rozwiać stres. Może to być np. ulubiona maskotka bądź inna błahostka. Dzięki temu gabinet stanie się chociaż trochę poskromiony. Dziecko będzie miało przy sobie coś co zna i lubi.

Krótko mówiąc odwiedziny dzieciaczka w stomatologicznym gabinecie w ogóle nie muszą kojarzyć się ze stresem oraz płaczem. Ogromnie istotne jest przygotowanie malucha w odpowiedni sposób. Sporą funkcję w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla dziecka, które bardzo często obawia się nowych wrażeń.

Tag: implanty Gliwice

spacer