Kroplówka jest typem zabiegu medycznego, który polega na wprowadzeniu np. leków, witamin, składników odżywczych czy płynów krwiopochodnych.

Kroplówka jest rodzajem zabiegu medycznego, który polega na podaniu np. składników odżywczych, witamin, leków czy roztworów krwiopochodnych. Wielokrotnie wlew wprowadza się przez żyłę, ale można wykorzystać w poszczególnych wypadkach także podanie podskórne albo odbytnicze. Kroplówka wymaga oczywiście właściwych akcesoriów, a także zachowania reguł powiązanych z higieną oraz sterylnością. Najlepiej, jeżeli jest ona podana przez osobę, która ma w tym zakresie umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pełen zabieg wykonywany jest często na oddziałach szpitali lub innych placówek medycznych, ale w przypadku poszczególnych pacjentów (np. potrzebujących permanentnego leczenia) może to się odbyć również w domu.
Kiedy zazwyczaj stosowana jest kroplówka? Wlewy stosowane stale tyczą się ludzi z dolegliwościami przewlekłymi, którzy wymagają nieustannego podawania leków. Zabiegiem obejmowani są pacjenci z nowotworami, zaburzeniami żywienia (np. anoreksja) lub ci, u jakich żywienie następuje pozajelitowo. Poza tym kroplówka wprowadzana jest w okresie okołooperacyjnym, w wypadku odwodnienia organizmu, ciężkiego ataku bólu, podwyższonej temperatury ciała, torsji czy biegunek. W sytuacji, kiedy konieczne jest podanie choremu substancji krwiozastępczych, poszczególnych rodzajów antybiotyków czy immunoglobuliny, cały zabieg wykonywany potrafi być jedynie w okolicznościach szpitalnych – monitoruje go wówczas profesjonalny zespół medyczny.
Jaka kroplówka może zostać podana w domu chorego? Przeważnie stosuje się tylko środki mające elektrolity, składniki odżywcze oraz nawadniające. Roztwory tego typu zawierają cząstki magnezu, wapnia, sodu, potasu, soli. Kroplówka, która jest tą z częściej wprowadzanych, posiada roztwór glukozy. Przez niego organizm chorego zostaje odżywiony oraz może przez pewien czas normalnie funkcjonować. W wypadku, gdy pacjent nie ma opcji normalnego podawania pokarmów, otrzymuje dodatkowo wlewy witaminowe. Nadarza się też, iż tego typu kroplówka wykorzystywana jest w wypadku kaca.
Każda kroplówka musi pozostać podana w prawidłowy sposób, przy zachowaniu podstawowych reguł. Niezbędny jest przy tym wenflon umieszczony dożylnie, pozwalający na późniejsze, wielokrotne wykonywanie wlewów. Otoczenie to trzeba jednak ochronić, by nie doszło do stanów zapalnych, infekcji, urazów mechanicznych lub wycieku płynów. Jeśli kroplówka przekazywana jest w mieszkaniu przez bliskich, muszą one być wyuczone w zakresie podstawowych reguł przeprowadzania tejże czynności. Również trzeba zadbać, by używać jedynie tych preparatów, które wychodzą z apteki lub placówki medycznej. Dożylne podawanie czegokolwiek, co nie zostało wypuszczone do legalnej sprzedaży i obrotu, może spowodować tragiczne dla zdrowia pacjenta następstwa. Bardzo istotne jest i to, by w momencie, w jakim podawana jest kroplówka, stale być przy chorym, obserwować go i sprawdzać jego stan.

Autor: kroplówki Gdańsk

spacer