Często ślub cywilny jest cichą uroczystością z bardzo małą liczbą gości.

Wstąpienie w małżeństwo z pewnością jest takim jednym z ważniejszych chwil w życiu każdego z nas. W Polskiej kulturze, najczęściej cywilny połączony jest ze ślubem kościelnym – chociaż nie zawsze, nie każdy jest takiej samej wiary. A nawet jeśli są religijni to z różnorakich przyczyn ślub w kościele jest brany w jakimś innym dniu (zazwyczaj późniejszym). Często ślub cywilny jest skromną ceremonią z niewielką liczbą zaproszonych. Bez wątpienia nie jest to reguła ale ten brak egzaltacji bardzo często ma wpływ na to, ze względów finansowych cywilny zawiera się na początek.

Coraz częściej jednakże się zdarzają coraz to huczniejsze ceremonie cywilne. Przyszła żona w dniu ślubu cywilnego często ubiera delikatną suknię w kolorze kremowym. W niewielu przypadkach jest to biała suknia ale również niewątpliwie ma miejsce. Miło widziane są naturalne fasony, tradycyjne sukienki na ślub cywilny nie posiadają zbędnych dodatków – perfekcyjnie podkreślające czystość. Trend ten, w pewnych przypadkach bardzo się odmienił i przy przygotowaniu huczniejszego ślubu cywilnego, narzeczone wybierają inne kreacje – chodzi o suknie ślubne. Już nie zaskakuje widok dziewczyny w przepięknej i zdobnej sukni ślubnej, wychodzącej z Urzędu Stanu Cywilnego. Zwiększenie kosztów nie jest powiązany wyłącznie z kreacją kobiety – jeżeli para postanawia zorganizować wystawne przyjęcie to czasami cała ceremonia dużo nie różni się od typowego ślubu. W efekcie w miejsce posiłku w mieszkaniu, albo zaproszenia kilku gości do lokalu mamy do czynienia z gustowną salą weselną, lub z wynajętym jakimś innym lokalem, który oferuje organizowanie imprez okolicznościowych.

Zapraszani są członkowie rodziny oraz bliscy znajomi zamiast tylko świadków, rodziny. Nie może absolutnie zabraknąć także oprawy muzycznej, która w wypadku zwykłych imprez cywilnych właściwie nie ma miejsca. Nie można zapominać o profesjonalnym fotografie a także operatorze kamery. Chociaż kamerzysta powoli nawet w przypadku ślubu w kościele zaczyna mieć mniej istotną rolę. Czasy ciut się przemieniają i nie każdy stawia na rejestrowanie całego wesela, zdjęcia całkowicie wystarczają. Na małych ślubach fotki takie pstryka w zasadzie siostra/matka ale jeżeli decydujemy się na duże przyjęcie to fotograf jest niezbędny.

Przed gośćmi stoi zadanie jaki prezent na cywilny należy wręczyć. Klasykiem przy takowych okazjach jest alkohol, jakaś drobna pamiątka z grawerunkiem czy coś drobnego do mieszkania nowożeńców np. ręczniki z imionami małżonków. Przy cywilnym organizowanym na bardzo dużą skalę już raczej ,wypada dać w kopertę”… Czy trend tenże jest dobry? Ciężko to oszacować. I raczej nie powinniśmy tego oceniać. Każdy absolutnie ma prawo przeżyć ten dzień jak chce i z kim pragnie. Jeżeli zostaniemy spytani o opinię zawsze można ją wyrazić ale nie powinno się z arogancją spoglądać na za bardzo wystawne albo zbyt mało wystawne wesele. Przecież w tym ważnym dniu najistotniejsze jest to, że dwoje zakochanych postanawia z całkowitą świadomością powiązać się z własną wybranką/wybrankiem po to żeby wspólnie przejść przez życie. Po to, aby założyć rodzinę, dzielić się szczęściem oraz nieszczęściem.

Więcej: slubcywilny.pl

spacer